Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi ve Renk Uyum İpuçları

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi ve Renk Uyum İpuçları
  • 24.06.2021

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi ve Renk Uyum İpuçları

Kırmızı

Çok güçlü ve sıcak bir renk olan kırmızı , aşkı, şehveti, tutkuyu ve aynı zamanda öfkeyi ve yasağı sembolize eder. Hem olumlu hem de olumsuz, bu yoğun renk kimseyi kayıtsız bırakmaz. Sıcaklık izlenimi verir ve iç mekanınıza büyük bir dinamizm katar.

Etkilerinden yararlanmak için tüm odayı kırmızıya boyamak gerekli değildir. Bir iç mekana hayat ve kişilik getirir. Ayrıca iştah açıcı olarak bilinir ve genellikle farkında olmadan yemek alanı veya mutfak için tercih edilir .

Aktivitenin mükemmel rengi, dinlenme ve uyku ile uyumsuz. Aktivitenin rahatlamaya göre öncelikli olduğu odalarda kullanmak daha iyidir. Kırmızı, "sıkı" ama davetkar bir alan izlenimi verir. Işığı emme eğilimindedir. Küçük alanlarda kırmızı kullanımına dikkat edin: Tüm duvarları bu renkte giydirmek yerine sadece duvarın bir bölümünde kullanmak daha iyidir.

İpuçları: Aşkın üç sembolü olan beyaz ve pembenin yanı sıra tablolar, minderler, mumlar ile kırmızının küçük dokunuşlarını kullanın . Bir tuğla kırmızısı, çok hoş, samimi ve şehvetli bir taraf getirir. Parlak kırmızı baskın seçilirse, topluluğu beyaz duvarlarla değiştirin ve sakinleştirin.

Turuncu

Sarı ve kırmızı, turuncu kombinasyonu uzun zamandır çok modern kabul ediliyor.Neşe, iyimserlik, açık fikirlilik, yaratıcılık karışımı, portakal, canlandırıcı ve büyük dozda iyi mizah getiren bir vitamin rengidir. Tıpkı meyve gibi, bu ton da onu ısırmak istemenizi sağlıyor.

Neşe ve yaşama sevinci turuncuyla buluşuyor. Her şeyden önce canlandırıcı. Tonik, ayrıca kırmızıdan daha az agresiftir. Bu nedenle şenliği getireceği oturma odaları için ideal olacaktır. Ateşin ve güneşin rengi olan turuncu da bir odayı aydınlatabilir.

Sıcak renk, bu nedenle "aktif", oturma odaları için daha uygundur ve örneğin yatak odalarında az miktarda kullanılmalıdır. İnkar etmek imkansız, turuncu görsel olarak çok güçlü. Bu nedenle küçük dokunuşlarda, tekstil veya aksesuarlarda kullanılması tavsiye edilir.

İpuçları: Ağırlıklı olarak daha yumuşak ve romantik olan şeftali veya somon tonlarını seçin . Yeşil de ona çok yakışıyor. Neşenin mükemmel rengi olan turuncu, hem egzotik meyvelerin hem de sonbaharın rengini hatırlatır. Vitaminli, duyguları serbest bıraktığı, depresyonla savaştığı ve iyi bir ruh halini canlandırdığı bilinmektedir.

Sarı

Türkler tarafından en az sevilen renk! Güncelleştirildiğinde, tasarım ve uyum ile de eş anlamlı olabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda olumlu bir renktir: güneşli, canlandırıcı, neşeli ve neşelidir ve dostlukla ilişkilidir.
 
Sarı, her şeyden önce güneşin, yazın ve sıcağın rengidir. Eve iyi bir mizah dokunuşu getiriyor. Aydınlık, aynı zamanda mekanları büyütme ve kuzeye bakan odaları aydınlatma avantajı da sunuyor. Entelektüel çalışmayı ve konsantrasyonu teşvik eden sarı, ofislerde veya oturma odalarında daha sık kullanılır. 

Özellikle parlak renkliyse, tek başına veya çok büyük miktarda benimsemeye dikkat edin. Sonuç sinir sistemi için fazla uyarıcı olabilir. Ve bir yatak odasında kullanmak istiyorsanız, daha açık, daha dinlendirici ve rahatlatıcı bir gölge seçin ya da soğuk bir renkle eşleştirin.

İpuçları: Sarı hakimse, odayı rahatlatmak için mavi veya yeşil dekor ekleyin. Pastel tonlu duvarlarda daha saf sarıdan daha rahatlatıcı olacaktır. Berraklığı, konsantrasyonu ve hafızayı artıran neşeli ve uyarıcı bir renktir. Zenginlik ve refahın simgesi olan sarı, odayı aydınlatarak göze çarpar.

Kahverengi

Kahverengi aile sıcak renkler aittir. Adını kestane ağacının meyvesinden alarak içinde bulunduğu doğayı çağrıştırır. Birçok nüans açısından zengin, ekolojik ve egzotik trendlere mükemmel uyum sağlar.

Kahverengi, tüm sıcak renkler gibi, bir odaya davetkar bir yön getirir. Bu nedenle, bazen biraz "sıcaklık" içermeyen büyük hacimler için özellikle uygundur. Bu renk aynı zamanda konforla da ilişkilendirilir, bu nedenle rahat ve rahat ortamlar için önerilir.

Ancak odanın tüm duvarlarını veya tavanını kahverengiye boyamamaya dikkat edin, çünkü bu ağır bir atmosfer yaratabilir. Aynı şekilde, daha da küçük bir alan izlenimi verebileceği çok küçük odalarda kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Bir yatak odasında kahverengi, baskın olarak kullanılamayacak kadar koyu ve mat olarak kabul edilir.

İpuçları: Sakinliğin ve sıcaklığın simgesi olan kahverengi ve tonları tüm evin içinde kendine yer bulabilir. Özellikle oturma odalarında tavsiye edilir. Açık kahverengi, daha açık tonlarla eşleştirilmiş koyu kahverengi veya daha parlak tonlarla aydınlatılmış bir çikolata gibi, oturma odasında mükemmel olacaktır. Son yıllarda, kahverengi, önemli dekorasyon trendleri tarafından yönlendirilen gözle görülür bir geri dönüş yaptı. Bu nedenle "doğal" veya zen bir iç mekan yaratmak isteyenlerin favori renklerinden biridir. Aynı zamanda, başka yerlerden gelen tüm atmosfer severlerin tercih ettiği bir müttefiktir.

Mavi

Batılıların en sevdiği renklerden biridir. Mavi rüya, tazelik, huzur ve bilgelik ile bağlantılıdır. Sakinleşmeyi, rahatlamayı gerektirir ve gecelerinizi yatıştırmak için mükemmeldir. Lacivertten turkuaz mavisine, gri maviden gök mavisine kadar dekorasyonda yaygın olarak kullanılan tonları o kadar çoktur ki her zevke ve her iç mekan stiline uyum sağlayabilir.

Mavi, dinlenmenin mükemmel rengidir. Duyuları yatıştırarak uykuya dalmaya elverişli olduğundan yatak odalarında tavsiye edilir. Tüm soğuk renkler gibi, mavi de odaları büyütme ve dolayısıyla küçük alanlar için uygun olma avantajına sahiptir. Daha açık tonlar, biraz karanlık olan odaları da aydınlatacaktır.

Ancak, her şeyi mavinin tonlarına yatırmamaya dikkat edin. Oturma odalarında sarı, pembe ve kırmızı gibi daha parlak veya daha sıcak renklere birkaç dokunuş ekleyin. Bu, odanızın soğukluk veya karakter eksikliği izlenimi vermesini önlemek içindir.

İpuçları: Mavi, kırmızı ve sarı ile birlikte ana renklerden biridir. Barışın ve maneviyatın sembolüdür. Gökyüzünün ve denizin rengi mavi doğada çokça bulunur. Taze ve dinlendirici, aynı zamanda ilham ve yaratıcılığa elverişlidir. Güven ve güvenlik hissi sağlar ve bu yatıştırıcı erdemler için kullanılır. Egzotik ve şehvetli bir not için mor veya pembe ekleyin. Sarı, turuncu ve pastel yeşil de mavi ile iyi gider.

Yeşil

Soğuk renkler ailesine ait olan yeşil renk şans ve umudu temsil eder. Bununla birlikte, özellikle batıl inanca göre kötü şans getiren bir renk olduğu tiyatrolarda kötü şans ve talihsizlik ile eş anlamlıdır. Yeşil ayrıca doğayı çağrıştırır ve bir tazelik dokunuşu getirir. Canlandırıcı renk mükemmelliği, evin farklı odalarına nasıl uyum sağlayacağınızı bilmeniz gereken birçok tonda gelir.

Uyum ve dengenin rengi olan yeşil, sakinliğin hüküm sürmesi gereken bir odaya çok uygundur. Umut, gençlik ve bitki dünyasını temsil eder. Dekorasyonda yeşil, güven verici bir atmosfer ve rahatlık ve rahatlama hissi yaratacaktır. Çünkü sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve bir anti-stres olarak kabul edilir.

Küçük dokunuşlarda, duvarın tek bir bölümünde, örneğin perde veya minderlerde kullanılması tavsiye edilir. Dikkatli olun çünkü bazı yeşiller, daha koyu olanlar hacimleri azaltma eğilimindedir. Bu nedenle belirli bir tavan yüksekliğine sahip olmak gerekir.

İpuçları: Kasvetten kaçınmak için diğer renklerle tamamlayın. Yeşil, tamamlayıcısı olan kırmızı ile mükemmel uyum sağlar. Bu nedenle ağırlıklı olarak kırmızı olan tablolar uygun olacaktır. Çikolata, fildişi ve yeşil doğayı anımsatır ve bu nedenle uyum içinde olacaktır. Yeşil ve pastel mavinin hakim olduğu bir oda yumuşak olacak ve iyi bir uyku için elverişli olacaktır. Meşhur huzurlu, yeşil, konsantrasyon ve denge için idealdir.

Mor

Dekorasyon açısından koyu renkler oldukça popülerdir. Bir odaya şık bir hava katarlarsa, bazı insanlar için biraz fazla radikal olabilirler. Mor o derinlik ve parlaklık birleştirir çünkü bu durumda doğru bir alternatiftir. Rüyaların, huzurun, meditasyonun, inceliğin ve yalnızlığın simgesidir.meditasyon ve rahatlama morla bağlantılıdır.

Bu renk bu nedenle yatak odası için uygundur. Ancak gölge seçimi çok önemli: pastel, mor daha şehvetli ve kadınsı olacak; koyu (mor, patlıcan ), daha egzotik ve manevi olacak. Mor, bir odayı büyütme eğilimindedir. Aynı zamanda bir oturma odası, yatak odası, mutfak veya banyoya da uygundur ancak aynı şekilde kullanılmayacaktır. Böylece daha açık morlar geniş yüzeylerde rahatlıkla kullanılabiliyorsa, koyu olanlar küçük dokunuşlarla, tek bir duvarda veya örneğin perde veya minderlerle kullanılabilir.

Saf ve koyu mor bir yatak odası için baskın olarak önerilmez. Yemek yapmak aktivite ile eş anlamlıdır, bu nedenle mor daha az yer kaplar.

İpuçları: yumuşaklık, hassasiyet, romantizm, duyarlılık, hayaller… Bunlar mora atfedilen özelliklerdir. Meditasyon figürü olan mor, sakinliği de destekler. Sevgiyi ve bilgeliği bir araya getirerek, nezaket, hassasiyet ve romantizme benzetilir. Pembe ve beyaz ile eşleştirin. Yumuşak bir yeşil de onu güzel bir şekilde tamamlayacaktır.

Beyaz

Her yerde var olan, ancak bir renk olduğunu neredeyse unutacak kadar ihtiyatlı olan beyaz , rakipsiz özellikleriyle dikkatimizi çekiyor. Son olarak, renk, gerçekten değil! Beyaz daha çok "renksizdir". Bu nedenle kromatik daireye ait değildir. Öte yandan saflığın, ışığın ve masumiyetin simgesidir. Mekana ışık ve dinginlik getiren, gerçekten de iç dekorasyon için şok bir müttefiktir.

Nötr renk, beyaz binayı aydınlatır ve orada bulunan diğer renkleri geliştirme avantajına sahiptir. Işığın mükemmel rengi, saflığı, masumiyeti ve huzuru çağrıştırır. Karanlık bir odayı en çok aydınlatacak ve alanı görsel olarak genişletecek renktir. Beyaz bu nedenle özellikle küçük iç mekanlar için uygundur . Pratiktir, birçok renkle uyumludur. Saflığın, duruluğun ve masumiyetin simgesi olan beyaz, diğer renkleri öne çıkarır ve alanı genişletir.

Beyaz tek başına yeterli olamaz. "Hastane" etkisinden kaçınmak için diğer renklerle birleştirin. Başarısız bir kombinasyon, aynı zamanda kirli veya sade hissettirebilir. Bunu önlemek için önce beyazın doğru tonlarını seçmeli ve ardından ince bir şekilde karıştırmalısınız. Saf bir beyaz kusursuz olmalıdır, ancak genel olarak bakımı zordur.

İpuçları: İç mekanların çok azında beyaz hiç kullanılmaz. Beyaz her yerdedir, çünkü en nötr tondur, dekoratif unsurları üzerinde çalıştığımız "arka plan"dır. Zaman içinde sterilize edilmiş taraf ve belirli bir kasvetten kaçınmak için odayı diğer renklerle canlandırın! Yorgan, minderler, perdeler, lambalar, masalar için renk seçimi ... tonu belirleyecek: hangi renk erdemlerinin size en uygun olduğuna karar vermek size kalmış!

Siyah

Beyazın aksine siyah var. Bu "renksiz" (siyaha bakmak ışığı emdiği için hiçbir şey görmemektir) ağırbaşlılık, zarafet, gizemden oluşan güçlü bir sembolizme sahiptir, ancak aynı zamanda yas, ölüm ve üzüntünün de taşıyıcısıdır. Dekorasyonda siyah her zaman etkisini gösterir ve zamansız kalır! Bir iç mekanda mimarinin çizgilerini vurgulamaya ve diğer renkleri öne çıkarmaya hizmet edecektir.

Siyah, zarafetin ayrıcalığıdır. Çizgilerin incelikle altını çizerek, saflığı ve ağırbaşlılığıyla beğeni topluyor. Modada olduğu gibi, iç dekorasyonda da zarif ve çağdaş bir evren yaratmak için siyah kullanılmıştır. Aynı zamanda genellikle oldukça erkeksi zevklere karşılık gelir. Fark edilmeden diğer renkleri öne çıkaran bir açıklayıcı görevi görür. Mobilya veya küçük nesneler için çoğu zaman küçük miktarlarda kullanılır.

Sert ve otoriter olan siyah, içselleştirmeyi, alçakgönüllülüğü ve bazen de üzüntüyü temsil eder. Aşırı kullanıldığında, depresyonu teşvik edebilir. Oradaki en koyu renk, genellikle korku veya karanlık için bir metafor olarak yorumlanır.

İpuçları: Siyahla oynamak için öncelikle ışık ve malzeme kullanmalısınız. Siyah, bir mimarinin çizgilerini vurgulamak veya sanat eserlerini vurgulamak için kullanılabilir. Zarif, bu renk çağdaş bir iç mekanla mükemmel uyum sağlar. Siyah çoğu zaman beyazın müttefikidir .

Bej

Nötr renk, bej dekorasyonda yaygın olarak kullanılmaktadır. Fon olarak beyazdan daha sıcak, sade ve zarif bir iç mekanın simgesidir. Uyumlu bir sonuç için birçok tonla iyi gider şık, doğal ve zamansız gölge, bej, odaya yumuşak ve sakin bir atmosfer verir.

Dekorasyonda giderek daha fazla mevcut, zemin olarak beyaza ideal bir alternatif olduğu ortaya çıkıyor. Zarif, doğal ve zamansız olan bej, aynı zamanda daha serbest bir tondur. Alan izlenimi verirken bir odaya konfor ve parlaklık getirir. Atmosfer açısından bej, rahatlamayı teşvik eden kolay giden bir renktir. Ek olarak, bu gölge çok sayıda renkle kolayca eşleşir. Nitekim bej, en yoğun renkleri hafifletmek için mükemmel olacak ve bir odayı çok farklı tarzlarda döşemenize olanak sağlayacaktır. Beyaz gölgeden daha hoş, yumuşak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratır.

Bu rengi tek renkli bir şekilde benimsemeyin ve tam tersine beji diğer tonlarla ilişkilendirmeyi düşünün.

İpuçları: Nötr renk, ruh halimize veya fiziğimize doğrudan etkisi olmayan bej, bu nedenle diğer tüm tonlarla iyi gider. Beyazda olduğu gibi, daha yoğun renkler ekleyerek can sıkıntısından veya melankoliden kaçının.

Gri

Gri , çok geniş, uzanan nötr renk paleti olan inci grisi için kömür pembe grilikte, gri-yeşil ve gri-mavi, senin içini giyinmek pek çok fırsat sunar.

Gri, bir iç mekana çok fazla gelişmişlik getiren havalı, zamansız bir renk olarak kabul edilir. Bir odanın gölgesi ve ışığıyla oynamak için pembe, yeşil, sarı ve turuncu gibi daha renkli dokunuşlar ekleyerek yumuşatabilirsiniz.

Başlangıçta gri, üzüntü, yalnızlık ve depresyonun simgesidir. Toz ve küf ile ilişkili donuk bir renk olarak kabul edilir.

İpuçları: Açıkçası, gri bir renk değil, gözümüzün siyah ve beyaz arasında konumlandırdığı ışık yoğunluğunun bir değeridir. Bu renk dekorasyon açısından giderek artan bir başarının tadını çıkarıyor. Kum ve taş gibi diğer nötr tonlarla birleştiğinde, sakinleştirici ve davetkar bir iç mekan yaratmak istiyorsanız oturma odası veya yatak odası için ideal olacaktır .